.

        Puszcza Białowieska  nie bez powodu zaliczana jest do najcenniejszych zakątków świata. Na jej terenie mieści się rezerwat przyrody, którego życie toczy się swoim rytmem. To świat, który udało się uchronić przed ciemną stroną postępu cywilizacyjnego. I dziś żyje on według takich samych reguł, jakim podlegał 5 tysięcy lat temu, gdy człowiek miał się tu dopiero pojawić. Można śmiało stwierdzić, iż to cud, że miejsce to przetrwało w tak niezwykłej postaci aż do dziś. Fakt ten został doceniony przez strażników przyrody z całego świata. W 1977 roku UNESCO nadało Białowieskiemu Parkowi Narodowemu status Światowego Rezerwatu Biosfery. Dwa lata później Puszcza Białowieska została wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Ludzkości. W ten sposób, już w pełni oficjalnie, stała się miejscem absolutnie bezcennym w skali świata. Unia Europejska słynie z dbałości o środowisko, należy więc oczekiwać coraz większego wsparcia z jej strony dla działań mających na celu ochronę Puszczy Białowieskiej. Szczególnie, że to już ostatnia pierwotna puszcza na kontynencie.

    

Białowieża  - stolica Puszczy Białowieskiej... To tu zjeżdżają turyści z całego świata, by móc podziwiać dziką, pierwotną przyrodę. Choć oficjalnie to tylko wieś (jedynie 2433 zarejestrowanych mieszkańców), dziś bardziej przypomina małe miasteczko. Hotele, sklepy, urzędy, szkoły, restauracje, puby, parki, ścieżki rowerowe, obiekty sportowe, zabytki, placówki naukowe... Na majowy weekend przyjeżdża tu nawet 15 tysięcy osób! To 6 razy więcej niż mieszkańców Białowieży. Na ulicach panuje wtedy tłok, jednak trudno się dziwić, w końcu Białowieża zasługuje na tytuł leśnej stolicy całego kontynentu. Tak zachowanej przyrody, jak tu, nie ma już nigdzie więcej w Europie. I ten fakt musi przyciągać turystów. Pewne jest też, że wraz z upływającym czasem, a co za tym idzie, wraz z dalszym rozwojem przemysłu, miejsce to będzie przyciągać z jeszcze większą siłą, stanowiąc coraz mocniejszy kontrast wobec świata z betonu i stali. Niestety, skutki uboczne postępu cywilizacyjnego są okrutne. Niszczymy przyrodę w zastraszającym tempie, a przecież bez niej życie na Ziemi nie będzie możliwe. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ludzkość zdąży się opamiętać i pojęcie postępu cywilizacyjnego zostanie mocno zweryfikowane. To bezwzględnie konieczne, jeśli równowaga w przyrodzie ma zostać zachowana. Skoro nie potrafimy zadbać o środowisko, to nie mamy moralnego prawa z niego korzystać. Musimy o tym pamiętać, inaczej przyroda sama zrobi porządek, usuwając nas z globalnego ekosystemu. Czas zrozumieć, że prawdziwy postęp cywilizacyjny ma miejsce wtedy, gdy nowe technologie spełniają nie tylko coraz to bardziej egoistyczne zachcianki ludzkości, ale zarazem skutecznie niwelują negatywne skutki postępu wobec środowiska naturalnego. Tak naprawdę postęp cywilizacyjny to stan świadomości, który pozwala dostrzec prawdziwe wartości w otaczającym nas świecie i zrozumieć, że finansowanie technologii nakierowanej wyłącznie na konsumpcję to prosta droga do samozagłady.

    

Białowieża oferuje turystom wszystko, czego mogliby od takiego miejsca oczekiwać - rezerwat żubrów, rezerwat ścisły, muzeum przyrodnicze z wieżą widokową, obiekty edukacyjne oraz wiele innych atrakcji. Miejscowość obecnie jest doskonale przygotowana do obsługi zmasowanego ruchu turystycznego. Hotele, pensjonaty i kwatery agroturystyczne zapewnią nocleg w szerokim zakresie cen i standardów. Białowieża posiada również wszystko to, co powinno mieć typowe turystyczne miasteczko. Oprócz hoteli, sklepów, pubów i restauracji znajdziemy tu: obiekty o przeznaczeniu typowo imprezowym, urząd pocztowy, bankomat, kino, bibliotekę (z darmowym dostępem do Internetu), kościół katolicki oraz zabytkową cerkiew prawosławną.

    

Na miłośników sportu czekają dwa stadiony oraz sala gimnastyczna przy Zespole Szkół w Białowieży. Na sali tej można oglądać rozgrywki III ligi piłki siatkowej, w których udział bierze białowieska drużyna. Również Zespół Szkół Leśnych oferuje salę gimnastyczną, a także aulę, na której organizowane są dyskoteki, konferencje, koncerty oraz różnego rodzaju imprezy okazjonalne. W okresie wakacji/ferii ZSL zapewnia też dużą ilość miejsc noclegowych. To doskonała oferta dla firm, instytucji, czy po prostu większych grup towarzyskich, które pragną - przy okazji pobytu w przyrodniczym centrum Europy - spędzić miło czas w gronie znajomych/przyjaciół.

   

Przez Białowieżę płynie rzeka Narewka, która została w atrakcyjny sposób zintegrowana ze stawami wodnymi znajdującymi się na terenie Parku Pałacowego. Park ten został utworzony w 1895 roku, a zaprojektował go Walerian Kronenberg. Trzeba przyznać, że klasyczny styl angielski sprawdził się tu doskonale.  Malowniczość  tego  parku  jest  świetnym  dopełnieniem  wizerunku  Białowieży jako miejsca, w którym pierwotna puszcza łączy się w naturalny sposób z nowoczesną Europą.

    

W odległości kilku kilometrów od Białowieży znajduje się Rezerwat pokazowy Puszczy Białowieskiej. Można w nim podziwiać żubry, dziki, łosie, tarpany, wilki oraz jelenie i sarny. W Białowieży można też obejrzeć wiele zabytkowych budowli. Niestety, część z nich została zniszczona przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. W latach '90, gdy Białowieża posiadała jeszcze czynne połączenie kolejowe z Hajnówką, funkcjonowały tu dwa dworce PKP. Jeden z nich - Białowieża Towarowa - stanowił obiekt wybudowany w 1903 roku dla cara Mikołaja II. Obecnie mieści się w nim Restauracja Carska. Niestety, obecnie Białowieża nie posiada połączenia kolejowego z Hajnówką, choć jego wznowienie zapowiadane było już wielokrotnie.

    

Białowieża słynie też z imponującej listy zlokalizowanych tutaj placówek naukowych. Najważniejsze z nich to: Instytut Badawczy Leśnictwa, Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Botaniki PAN. W tym miejscu warto podkreślić, że Białowieża ma najwyższy odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem w całym kraju!

    

Niemożliwym jest opisanie w kilku zdaniach wszystkiego, co Białowieża i Puszcza Białowieska mogą zaoferować osobom pragnącym kontaktu z przyrodą i zarazem zamierzającym przyjemnie spędzić urlop/weekend. Tutaj po prostu trzeba przyjechać. Serdecznie zapraszamy!

 

 .