BIAŁOWIEŻA
OSTATNIA NATURALNA PUSZCZA EUROPY

Konferencje Białowieża

        Białowieża to duża wieś położona w województwie Podlaskim, blisko granicy z Białorusią. Białowieski Park Narodowy (BPN) właśnie tu ma swoją siedzibę. Park obejmuje 17% polskiej części Puszczy Białowieskiej, której większa część należy do Białorusi.

Europa coraz mocniej podkreśla swoją dbałość o środowisko i przyrodę, dlatego należy oczekiwać, że Białowieża z każdą chwilą zyskiwać będzie coraz wyższy priorytet w oczach całej Unii Europejskiej, ponieważ Puszcza Białowieska to absolutnie wyjątkowe miejsce... Dlaczego? Dlatego, że rezerwat Białowieskiego Parku Narodowego stanowi ostatnią naturalną puszczę naszego kontynentu. Z tego powodu Białowieża powinna skutecznie rywalizować o miejsce wśród Siedmiu Cudów Świata. Białowieski rezerwat to obszar, który funkcjonuje bez ingerencji człowieka, dzięki czemu zwiedzający go turyści (obszar zamknięty można zwiedzać wyłącznie pod opieką licencjonowanego przewodnika) mają szansę podziwać przyrodę niejako żywcem przeniesioną z czasów, gdy człowieka na ziemi jeszcze nie było. Rezerwat Puszczy Białowieskiej to obszar, w którym śmierć drzewa przebiega w sposób naturalny i trwa dłużej niż ludzkie życie, a martwe drzewo staje się tu mikroświatem dla wielu gatunków fauny i flory, których nie spotkamy już nigdzie indziej.

Białowieża to doskonałe miejsce do wypoczynku. Walory Białowieży doceniane są przez turystów z całego świata. To właśnie Puszcza Białowieska jest najbardziej znaną na świecie polską atrakcją przyrodniczą. Obecnie Białowieża jest doskonale przygotowana do obsługi dużego ruchu turystycznego. W miejscowości, która oficjalnie nie jest nawet miastem (minimum 5tys. mieszkańców, a Białowieża ma ich niecałe 3tys.), znajduje się wiele luksusowych hoteli, o mniejszych, stylowych zajazdach noclegowych nawet nie wspominając. Dla turystów preferujących niższe koszty noclegu przeznaczona jest oferta agroturystyczna. W chwili obecnej ilość ofert tego typu jest na tyle duża, a zarazem różnorodna, że każdy powinien znaleźć coś spełniającego jego oczekiwania. Wiele kwater oferuje zarazem atrakcyjne, lokalne potrawy, które można znaleźć także w białowieskich restauracjach. Oczywiście nie samymi hotelami człowiek żyje, dlatego Białowieża oferuje dużo więcej. I nie chodzi tu tylko o to, czego przyjeżdżający turysta oczekuje od Białowieży przede wszystkim, czyli leśne szlaki, rezerwaty przyrody i świeże powietrze, ale o obiekty typowe dla innych miejscowości turystycznych. Tak więc znajdziemy tu dwa stadiony, dwie sale gimnastyczne, a nawet kino. Jest biblioteka z darmowym dostępem do internetu. Wielką atrakcją jest muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. To wyjątkowo nowoczesny obiekt i zarazem obowiązkowa pozycja dla każdego turysty. Znajdująca się przy nim wieża widokowa dopełnia efektu, pozwalając turystom na podziwianie krajobrazu, który o każdej porze roku zasługuje na serię pamiątkowych zdjęć.

Symbolem Białowieży jest żubr. To największy ssak, jakiego możemy spotkać w Europie. Obecnie na terenie Puszczy Białowieskiej żyje około 400 żubrów. Można je spotkać w trakcie leśnych wycieczek, a komu się to nie uda, może podziwiać żubry w rezerwacie zwierząt, położonym kilka kilometrów od Białowieży. W rezerwacie, oprócz żubrów, zobaczymy też dziki, tarpany, wilki, jelenie i łosie.

Białowieża oferuje dziś praktycznie wszystko, czego turysta tu przyjeżdżający mógłby od niej oczekiwać. Oprócz bazy noclegowej, niesamowitej przyrody i doskonałego powietrza, znajdziemy tu wiele elementów typowych dla małych miasteczek. Tak więc są tu sklepy, urzędy, puby, restauracje, są nawet dwa dworce PKP... Niestety, linia kolejowa łącząca Białowieżę z Hajnówką od dawna jest już nieczynna. Wielokrotnie planowano wznowienie połączenia kolejowego do Białowieży, były nawet plany bezpośredniego pociągu Warszawa-Białowieża, jednak na razie niewiele z tego wyniknęło. Na szczęście zabytkowy dworzec Białowieża Towarowa został wykupiony przez prywatną osobę, która zadbała o odpowiednie odrestaurowanie obiektu, a następnie przekształciła go w zabytkową restaurację. Efekt końcowy zasługuje na wielkie brawa. Restauracja Carska jest obecnie jedną z głównych atrakcji turystycznych w Białowieży.

Na terenie Białowieży mieści się wiele placówek naukowych. Najważniejsze z nich to: Instytut Badawczy Leśnictwa, Zakład Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Botaniki PAN. W tym miejscu warto podkreślić, że Białowieża ma najwyższy odsetek mieszkańców z wyższym wykształceniem w całym kraju!

Przez Białowieżę przepływa rzeka Narewka. W Parku Pałacowym, obok rzeki, znajdują się dwa stawy wodne z wysepkami. Park ten został utworzony w 1895 roku, a zaprojektował go Walerian Kronenberg. Trzeba przyznać, że klasyczny styl angielski sprawdził się tutaj doskonale. Malowniczość Parku Pałacowego świetnie uzupełnia całokształt wizerunku Białowieży, w której pierwotna puszcza łączy się w doskonały sposób z nowoczesną Europą. Park ten stanowi istotny element integrujący tu dziką przyrodę z człowiekiem. To bardzo pozytywny przykład tego, że cywilizacja jednak potrafi czasem zadbać także o przyrodę, stanowiącą fundament naszego życia na tej planecie.

Białowieża na pewno jest jednym z tych miejsc, które każdy Polak ceniący przyrodę po prostu musi odwiedzić. Serdecznie Państwa Zapraszamy!

 

©2009 BIAŁOWIEŻA
Wszystkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.